Fľakatá fasáda pri zateplovaní?

0 Comments

Aj vy ste už videli fľakatú fasádu? Príčiny fľakatej fasády sú väčšinou nasledujúce:

– tanierové kotvy nie sú dostatočne zapustené alebo nedržia  (fľaky pri kotvách)

Fľaky pri kotvách vznikajú najčastejšie ak sa vyvŕtala nedostatočne dlhá diera do podkladu fasády kvôli čomu sa kotva nedá úplne zapustiť do izolantu, alebo sú fľaky výsledkom neodbornosti murárov, ktorí nezabuchli kotvy dostatočne hlboko do izolantu , či použili iba tenkú vrstvu lepidla na kotvy. 

Prečo je to problém, keď sa použije tenká vrstva lepidla na kotvy? Lebo povrchová teplota kotiev je rozlišná ako povrchová teplota zateplenej fasády.

Prečo nedržia kotvy? Väčšinou ak sa použije nesprávny zlý priemer vrtáku.

– velké medzery vynechané medzi nalepenými polystyrénmi EPS (pozdlžné čiary alebo fľaky pri spojoch izolantu EPS) 

Tieto pozdlžné flaky sú zrejme najčastejším problémom súvisiacim so zatepľovaním. Hlavným dôvodom vzniku týchto čiar je medzera medzi izolačnými doskami EPS. Medzery by sa mali vyplniť s PUR penou pri lepení. 

Prečo vzniknú fľaky? Povrchová teplota zateplenej fasády je rozlišná ako teplota fasády pri medzerách,spojoch. Drahšou alternatívou na obídenie problému je zateplenie s izolantom s perodrážkovou hranou (u nás to nie je zvykom kvôli vyššej cene).

– zlé stierkovanie alebo zlý matieriál použitý pri stierkovaní (rôzné veľkosti fľakov)

Vznikne to vtedy ak nie je dostatočná hrúbka stierky na armovacej tkanine a hlavne, ak fasáda sa vystierkuje iba raz. Stierkovať by sa malo raz na hrubo a druhý krát na tenko, tzv. “mliečne” stierkovanie. 

– chýbajúca penetrácia pred akrylátovou, silikónovou omietkou (tmavšie fľaky rôznej veľkosti)

Typické zlyhanie pracovníkov pri zateplení. Penetrácia by sa nikdy nemala vynechať pred finálnou omietkou avšak pracovníci zrejme buď chceli ušetriť peniaze, čas alebo to spôsobila ich neodbornosť.

Ďalšie dôležité rady:

Veľakrát sme sa stretli s tým, že napríklad starý rodinný dom s poškodenou alebo nefunkčnou hydroizoláciou medzi základom a murivom, je zateplený s EPS.  Môžme tvrdiť že je použitý zlý tepelnoizolačný matierál, mal sa použiť systém odvetranej fasády. Ďalšou možnosťou je odstránenie nefunkčnej hydroizolácie napr.  podrezaním domu, potom počkať aby sa steny vysušili a následne zatepliť s EPS alebo minerálnou vatou. Veľmi dôležité je aj správne zateplenie sokla, tj. zo spodu aby to bolo dobre odizolované od vody. Typický príklad zle zaizolovaného sokla je veľká medzera medzi základom domu a tepelnou izoláciou (XPS). Ďalej je nesprávne, ak je XPS nalepené na nopovú fóliu, alebo nesprávna metóda nanášania lepidla na izolant  (“buchtičkuje sa” bez nanášania na obvody). Prečo je to problém? Lebo hlavne v zime sa vľhkosť dostane medzi fasádu a murivo, na jar sa potom kondenzuje a môžu sa nám vzniknút fľaky. Naše odporúčania na lepenie XPS ku základu je nanášanie PUR peny, alebo lepidla na obvody XPS a následne dostatočné natlačenie ku základu.

V ďalšom článku popíšeme aké sú výhody pri používaní EPS zátok.

písal: Roland J.

Categories:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *